Od czego zacząć załatwianie pogrzebu?
Śmierć kogoś bliskiego jest trudna nie tylko ze względów emocjonalnych. Pogrzeb wymaga od najbliższej rodziny odłożenia na chwilę na bok smutku po stracie i załatwienie niezbędnych do pochówku formalności. Aby cały proces przebiegł bez problemów, ważna jest kolejność, w jakiej należy załatwić formalności pogrzebowe.
Wpierw rodzina zmarłego powinna skierować się nie do zakładu pogrzebowego, ale do lekarza, który musi wystawić dokument stosowny do okoliczności. Dopiero po uzyskaniu odpowiedniego zaświadczenia można zwrócić się do zakładu pogrzebowego z prośbą o organizację pogrzebu.
Pierwsze formalności pogrzebowe – karta zgonu, akt zgonu
Najważniejszą rzeczą, od jakiej należy zacząć załatwianie pogrzebu, jest uzyskanie karty zgonu, wystawionej przez lekarza. Karta zgonu zawiera najważniejsze informacje, czyli dane personalne osoby zmarłej, powód i czas zgonu. To podstawa do załatwienia kolejnych spraw i zorganizowania pochówku. Jeśli śmierć nastąpiła w szpitalu, karta będzie do odebrania w placówce. Jeśli bliski zmarł w domu, należy wezwać lekarza właśnie tam – z najbliższej przychodni lub pogotowia. Jeśli śmierci towarzyszyły szczególne, tragiczne okoliczności, akt zgonu będzie przygotowany przez Zakład Medycyny Sądowej. Kolejnym krokiem jest uzyskanie aktu zgonu.
Jak uzyskać akt zgonu? Po otrzymaniu karty zgonu w ciągu trzech dni należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego, odpowiedniego dla konkretnego adresu zameldowania. Ze względów bezpieczeństwa czas ten jest ograniczony do jednej doby, jeśli powodem śmierci była choroba zakaźna. Do USC należy wybrać się z własnym dowodem osobistym, dowodem osobistym zmarłego oraz kartą zgonu.
Załatwianie formalności pogrzebowych – ciąg dalszy
Na kolejnym etapie załatwiania formalności pogrzebowych można zwrócić się do wybranego przez siebie zakładu usług pogrzebowych w Warszawie. Pierwszym etapem, od czego zaczyna załatwianie pogrzebu zakład, jest przewiezienie ciała z miejsca zgonu albo kostnicy do chłodni zakładu pogrzebowego. Następnie formalności pogrzebowe mogą przejąć już pracownicy zakładu. To z nimi można ustalić wszystkie szczegóły związane z samą ceremonią pochówku, w tym datę oraz miejsce pogrzebu, ale też datę kremacji, jeśli została wybrana zamiast tradycyjnego obrządku. Usługi pogrzebowe w Warszawie mogą obejmować przygotowanie całej ceremonii z uwzględnieniem m.in. jej rodzaju czy charakteru – świeckiej bądź utrzymanej w duchu konkretnego obrządku religijnego, najczęściej katolickiego.
Jak zakład pogrzebowy pomoże w organizacji pogrzebu?
Pomoc zakładu usług pogrzebowych w Warszawie jest nieoceniona przede wszystkim ze względu na zakres załatwianych formalności pogrzebowych. Pracownicy takiej firmy, po konsultacji z rodziną, zadbają o wszystkie najważniejsze elementy. Profesjonalne zakłady pogrzebowe są w stanie także przygotować ciało do pochówku, m.in. umyć je i odpowiednio ubrać. Samodzielnie zorganizują też oprawę muzyczną i florystyczną, ustalą szczegóły z księdzem lub mistrzem ceremonii. W zakładach pogrzebowych można jednocześnie zamówić trumnę lub urnę, a także za ich pośrednictwem znaleźć miejsce na pochówek na cmentarzu wyznaniowym lub komunalnym. Jeśli rodzinie zmarłego zależy na tym, by spoczął on na konkretnym cmentarzu, powinni udać się do jego zarządców. Wykupienie miejsca na cmentarzu wiąże się z koniecznością podpisania umowy i uiszczenia opłaty za kwaterę.
Dla wygody tych rodzin, które preferują w miejsce tradycyjnego pochówku spopielenie, większość nowoczesnych zakładów pogrzebowych posiada własne krematoria. Co więcej, w kwestii załatwienia formalności pogrzebowych, ZUP może pomóc również w uzyskaniu zasiłku pogrzebowego.